I Spotkania Piernikarskie w Pałacu Kamieniec

pierniki

Warsztaty dekorowania pierników, jarmark piernikarski, konkurs na domek z piernika i prelekcje m.in. o piernikowych tradycjach w naszym regionie – to wszystko przygotowali organizatorzy I Spotkań Piernikarskich w Pałacu Kamieniec. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona, dlatego już dziś warto się zapisać.

Na I Spotkania Piernikarskie w Pałacu Kamieniec zapraszają wspólnie właściciele rezydencji i twórcy projektu Bardzkie Pierniki. Rozpocznie je cykl prelekcji poświęconych historii piernikarstwa w naszym regionie – m.in. we Wrocławiu, Świdnicy, Jaworze, Ząbkowicach Śląskich i Bardzie.

Na wycieczkę w przeszłość „Śladami wrocławskich piernikarzy” zabierze nas Karolina Klimek z Piernikarni Śląskiej w Niemczy. Opowie o XVIII- i XIX-wiecznej historii wrocławskiego piernikarstwa, o tym jak wyglądał egzamin na wrocławskiego mistrza piernikarskiego i jak taki mistrz spędzał lato oraz o tym, co do dziś przetrwało ze spuścizny materialnej piernikarzy, a jakie formy piernikarskie przeszły już do historii.

Z kolei Teresa Chołubek-Spyt z Muzeum Regionalnego w Jaworze przedstawi „Jaworskie formy piernikarskie”. To zbiór 25 form piernikarskich z XVIII i XIX w. o bogatej tematyce ikonograficznej i dużych walorach artystycznych.

Tomasz Karamon, kontynuator tradycji Bardzkich Pierników, opowie o liczącej ponad 500 lat historii piernikarstwa w Bardzie, prezentując unikalne materiały otrzymane od Johanny – córki bardzkiego piernikarza Maxa Prause.

Natomiast historię śląskiego piernikarstwa na przykładach Ząbkowic Śląskich i Świdnicy przedstawi młody historyk Kamil Pawłowski. To właśnie ze Świdnicy pochodzi pierwsza wzmianka o zwyczaju wypiekania pierników (z 1293 r.).

Gościnnie wystąpi także Anna Kornelia Jędrzejewska z Muzeum Toruńskiego Piernika, która opowie o śląskich śladach toruńskich piernikarzy.

Przez cały dzień będą również trwały warsztaty dekorowania pierników. Poprowadzi je Agnieszka Ganowicz-Rolbiecka, autorka bloga „Z sercem robione”. Jedną turę warsztatów poświęconą przygotowywaniu pierników z drewnianych form poprowadzi też Anna Kornelia Jędrzejewska.

O godz. 15 rozpocznie się natomiast jarmark piernikarski, na którym zaprezentują się producenci pierników, pieczywa, miodów i przypraw korzennych. Będą to m.in. Danuta i Marek Komuszynowie z Oleśnicy – twórcy Pszenno-Żytnich Pierników z Oleśnicy, które w 2013 r. zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Swoje pierniki zaprezentuje
także Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki oraz Piernik Wrocławski i Piernik Hrabstwa Kłodzkiego.

Wśród wystawców będą również goście z Czech – piernikarka Martina Vostřezo i Aleš Vostřez, rzeźbiarz i piernikarz, wcielający się na co dzień w „JiżiBabe”- postać z baśni o Jasiu i Małgosi, która w Piernikowej Chałupce w miejscowości Ráby koło Pardubic wypieka pierniki. Podczas piernikowego jarmarku w Pałacu Kamieniec będzie można nie tylko zakupić słodkości z Piernikowej Chałupki, ale także zobaczyć podczas pokazów, jak są produkowane tamtejsze pierniki.

Podczas jarmarku swój warsztat pracy zaprezentuje również Oldřich Kvapil – mistrz rzemiosła wyrobu drewnianych forem do pierników.
Organizatorzy I Spotkań Piernikarskich w Pałacu Żelazno zachęcają również do udziału w konkursie na domek z piernika. Można go wykonać samodzielnie, z rodziną lub z przyjaciółmi i dostarczyć do pałacu – najlepiej na dzień przed wydarzeniem. Na twórców najpiękniejszych domków czekają atrakcyjne nagrody, w tym m.in. romantyczna kolacja dla dwojga ufundowana przez Pałac Kamieniec.

Na prelekcje i warsztaty organizowane w ramach I Spotkań Piernikarskich obowiązują zapisy (pod adresem e-mail: recepcja@palackamieniec.pl lub pod nr tel. 74 869 20 45). Liczba miejsce jest ograniczona, dlatego warto się
pospieszyć. Spotkania są bezpłatne, tylko w przypadku warsztatów konieczna będzie niewielka opłata za pierniki. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku.

***I Spotkania Piernikarskie w Pałacu Kamieniec, 6 stycznia 2016, godz.13-19.30, Kamieniec 47.