Pałac Gorzanów zaprasza na Dzień Dziecka

palac_zdjecie_bernacki2

Dzieci – od najmłodszych do najstarszych – są zaproszone na Dzień Dziecka organizowany na dziedzińcu pałacu w Gorzanowie. Czekają na nie gry i zabawy, warsztaty plastyczne i ceramiczne oraz słodki poczęstunek. Ich rodzice także nie będą się nudzić

Dzień Dziecka w Pałacu zaczyna się w niedzielę o godz. 15. Fundacja Pałac Gorzanów zachęca: Spotykamy się na pałacowym dziedzińcu, gdzie dzieci będą mogły wziąć udział w najróżniejszych grach i zabawach. Przygotowujemy dla nich także warsztaty ceramiczne, które poprowadzi nauczyciel Rafał Bernacki, oraz warsztaty plastyczne. Po harcach maluchy i ich rodzice mogą liczyć na kawę, herbatę, napoje i ciasta w pałacowej kawiarence.

palac_zdjecie_bernacki4

Rodziców zachęcamy także do zwiedzenia pałacu i obejrzenia wystawy prezentowanej w skrzydle kuchennym rezydencji. Jest połączeniem dwóch ekspozycji „Ein vergessenes Arkadien – Zapomniana Arkadia” udostępnionej przez Arne Franke, niemieckiego historyka sztuki i konserwatora oraz plansz prezentujących zabytki zrzeszone w Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego. Są tam zdjęcia i opisy Pałacu w Gorzanowie, Pałacu w Kamieńcu, Dworu Sarny, Pałacu w Żelaźnie, Zamku w Międzylesiu i Domu pod Twierdzą w Srebrnej Górze. Ich właściciele połączyli siły w fundacji, by wspólnie ratować dziedzictwo kulturowe Ziemi Kłodzkiej. „Zapomniana Arkadia” pokazuje natomiast dzieje Hrabstwa Kłodzkiego, a przede wszystkim losy kłodzkich założeń pałacowych, ich architekturę i obecny stan.

Dzień Dziecka organizują wspólnie Towarzystwo Miłośników Gorzanowa, Fundacja Pałac Gorzanów, Sołtys Gorzanowa i Rada Sołecka. 

Pałac w Gorzanowie przechodzi właśnie gruntowny remont, rozpoczęty trzy lata temu przez nowych właścicieli obiektu, którzy powołali do życia Fundację Pałac Gorzanów. Na początku zabytek został zabezpieczony przed dalszym niszczeniem. Dotychczas fundacja odbudowała zniszczone dachy, stropy, tarasy, sklepienia, posadzki, odnowiła część polichromowanych stropów i zrekonstruowała okna w jednym ze skrzydeł pałacu. W 2013 r. ukończono remont pałacowej wieży, której hełmy pokrył naturalny łupek oraz odrestaurowano tarcze i zamontowano nowy mechanizm  zegara, który od września 2013 r. domierza nowy, lepszy czas dla pałacu i wsi. W przypałacowym parku wypielęgnowanych zostało ponad 400 drzew i zrekonstruowano historyczny układ wodny. W tej chwili zaczynają się prace dofinansowane ze środków DWKZ we Wrocławiu, MKiDN, Gminę Bystrzyca Kłodzka i Województwo Dolnośląskie. Nadal bardzo wiele pozostało do zrobienia w zabudowaniach pałacowych, które liczą ponad sześć tys. m kw. i w 2012 roku były w stanie katastrofy budowlanej. W przyszłości ma tu powstać muzeum, ośrodek teatralny oraz centrum warsztatów artystycznych i edukacyjnych, wykorzystujące m.in. pałacową renesansową kuchnię, gdzie mają odbywać się warsztaty kulinarne. Pałac będzie więc służył lokalnej społeczności i przyciągał turystów.

palac_zdjecie_bernacki3

(zdjęcia: Alicja Siatka i Rafał Bernacki)