Polecamy: Srebrnogórski Mixer Artystyczny, czyli kulturalne dla młodszych i dorosłych

mixer_baner

Warsztaty, wystawy, koncerty i happeningi czekają na tych, którzy w ostatni weekend czerwca wybiorą się do Srebrnej Góry. Po raz drugi do miasteczka zjadą artyści, ceramicy, rzeźbiarze, tancerze, aktorzy i muzycy. Spotkają się z publicznością na Srebrnogórskim Mixerze Artystycznym

Mieszcząca się w poewangelickim kościele Srebrnogórska Przestrzeń Artystyczna na 24 godziny zamieni się w centrum sztuki. Dzieci i młodzież będą tam mogły wziąć udział w warsztatach wielkoformatowego malarstwa, a każdy chętny, niezależnie od wieku, może dołączyć do „wielkiego lepienia”. Z pomocą ceramiczki Agnieszki Ciszewskiej powstanie tam ogromny kocioł, w sam raz dla Srebrnogórskiego Mixera Artystycznego. Będzie też pokaz tańca break dance i otwarcie wystawy malarstwa Stanisława Maculewicza.

A to zaledwie część programu wydarzenia. Na scenie wystąpią bowiem Włodzimierz Kiniorski, L.A.S, czyli Lachowicz Audio System oraz formacje Błoto i Seed Seelecta.

Włodzimierz „Kinior” Kiniorski jest multiinstumentalistą, kompozytorem i producentem muzycznym. To laureat wielu nagród na festiwalach jazzowych w Polsce i poza granicami kraju. Znany nie tylko z muzyki jazzowej, ale także etnicznej, elektronicznej i współczesnej. Jego kompozycje możemy usłyszeć w wielu spektaklach Teatru Klinika Lalek, Teatru Powszechnego w Warszawie czy Teatru Witkiewicza w Zakopanem. Do Srebrnej Góry przyjedzie ze swoim najnowszym projektem Kinior Reggae Sound, przywracając wspomnienie o muzyku Tadeuszu Nalepie.

Z kolei pod projektem L.A.S. kryje się Jacek Lachowicz, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Był członkiem m.in. Ścianki i Lenny Valentino. W Srebrnej Górze ma być – jak sam o sobie mówi – „bardzo solo, solo”.

Wszystkie działania przygotowane przez artystów w ramach Srebrnogórskiego Mixera Artystycznego są bezpłatne i ogólnie dostępne. Impreza zaczyna się o godz. 16 w sobotę, 27 czerwca. Jej zakończenie przewidziano na godz. 17 w niedzielę. Wydarzenie organizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Srebrnej Górze.

Artystów Srebrnogórskiego Mixera Artystycznego będzie gościć u siebie Dom pod Twierdzą, członek Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego, który gorąco zachęca do uczestnictwa w wydarzeniu.

dompodtwierdza

Zabytkowy Dom pod Twierdzą jest pensjonatem i miejscem organizacji kameralnych imprez okolicznościowych. Ma 12 pokoi o klimatycznym wystroju, z drewnianymi belkami i ścianami z kamienia i cegieł oraz wciąż funkcjonujące kominki ukryte w półtorametrowych ścianach. Dom pod Twierdzą powstał bowiem pod koniec XVIII w. i służył wówczas wojskowym. Należał do jednej z czterech grup budynków koszarowych z mieszkaniami dla 800 żołnierzy Twierdzy Srebrna Góra. Jeszcze siedem lat temu, podobnie jak setki innych zabytków w naszym regionie, był zrujnowany i zdewastowany. Nowi właściciele gruntownie go wyremontowali i nadal nową funkcję, ocalając od zniszczenia. Dziś zachęca do skorzystania nie tylko z noclegu, ale także zabaw w sali tanecznej czy posiłków w barze. Ma także ofertę dla grup szkolnych, proponując im organizację wycieczek po okolicy i wypoczynek w Domu pod Twierdzą. Więcej na temat zabytku tutaj.